Maona je tip plovila, katerega bi najlažje opisali kot “prikolica”.
To je plovilo brez lastnega pogona, ki se uporablja za prevoz različnih tovorov.
Tudi Maona Rossa je barža, ki v podvodnem svetu kraljuje že od časov II. svetovne vojne. Potopljena je bila najverjetneje zaradi podvodne mine – saj v okolici Maone najdemo še 3 podobne mine, ki ležijo na dnu in v premeru merijo priblično 1 meter.

Maona je potopljena v smeri Savudrija – Piran, z premcem obrnjena proti Piranu. V notranjosti je se vedno polna tovora – najverjetneje je to boksit.

Potop je idealen za prve potope na razbitinah, saj je penetracija razmeroma enostavna, globina pa ne presega 21 metrov. Zaradi same oddaljenosti z obale je dostop z čolnom, ki se lahko priveže za bojo, ki je na maono pritrjena na eno izmed ojačitev na krovu. Predvsem v skritih delih razbitine, je velika verjetnost da boste našli kakšnega jastoga ali ugorja, drugače pa je razbitina že sama ponavadi polna rib. Vidljivost varira od 1m do 10m – najboljša je v zimskih mesecih.
Nekaj slik z razbitine si lahko ogledate tudi v galeriji



